asus_logo-300x300

Merhabalar,bende bir asus kullanıcısıyım ve windows 10’u yükledikten sonra asus touchpad’ımın çalışmadığını fark ettim yani çalışmamasından kastım çift parmak özelliklerini algılamıyor.Tabikide remote link kullanıyorsanız oda çalışmıyor.Bu hata windows 10’dan sonra oldu bende ve hemen el atayım dedim o kadar uğraştım fakat çözümü kaldırıp tekrar yüklemekmiş 🙂 bir kaç driver ayrıntısı var onları ekleyip yazıdan detaylı inceleyin.

Asus Smart Gesture Sorunu Çözümü

Bu çözüm bilgisayarını aldığından beri format atmayan arkadaşlarım için geçerli.

İlk yapmamız gereken smart gesture’yi kaldırmak.Arama yerine program ekle kaldır yazıp giriyoruz.

asussmartgesture2

Programı kaldırdıktan sonra yeniden başlatma istiyebilir o işlemleri yapıyoruz.Ardından format atmadığımız için asus’un bize verdiği bir uygulama var Asus İnstall onu kullanıyoruz eğer format attıysanız silinmiştir.Ama merak etmeyin onunda çözümünü aşağıda vericem.

Daha sonra tekrar arama bölümüne gelip Asus İnstall yazıp giriyoruz

asussmartgesture1

Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir uygulama geliyor.

asussmartgesture3

Bende kurulu gözüküyor olabilir sizde kurulu değil olacak aşağıdan direk install yapıyoruz bu evrede bilgisayarınız 3 kez felan yeniden başlatma işlemi yapacak hazırlıklı olun 🙂

Peki Bende Asus İnstall Yok Napmalıyım ?

Sizde asus install yok ise işlemleri manual yürütücez.Aynı şekilde smart gesture’u bilgisayarımızdan yukarıda anlatıldığı gibi kaldırıyoruz.Daha sonra aşağıda verdiğim linklerden 64 veya 32bit kendinize uygun olanı indiriyoruz.

Smart Gesture 4.0.6 (32Bit)    Smart Gesture 4.0.6 (64Bit)

İçinde setup.exe olucak onları kuruyoruz.Kurma işleminden sonra setupdriver.msi’yıda kuruyoruz ve işlemlerimiz burda bitiyormu tabikide hayır.Asus için önemli olan bir ATK driver var sorun yaşamamız için onlarıda veriyorum.Onlarda büyük ihtimalle eksik onlarıda yükleyin.

ATK Package 1.0.0039 (32Bit) ATK Package 1.0.0040 (64Bit)

 

Evet sorunumuz burada çözülmüştür 🙂 iyi günler dilerim

Soru-Cevap Platformu

Yorumlar

 1. mehmet şerin

  kolay gelsin. asus x54hr smart gesture çalışmadı windows 10 yükledikten sonra link verdikğin atk yüklediğim halde smart gesture yüklediğimde yine atk hatası veriyor.

  1. Muhammet Ali

   Merhaba Mehmet,
   İzlemen gereken adımlarda yükleme yapmadan önce touchpad driver’ini kaldırmayı unutmadıysan herşeyin çalışıyor olması gerekiyor . Eğer unutmadıysan ve aynı hatayı alıyorsan hatada ne yazdığını bize geri bildirirsen daha iyi yardımcı olabiliriz.
   İyi günler,

   M.ali-Editor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir