Windows-logo

Merhabalar,bilgisayarınıza virus bulaşmıssa veya artık yavaşladığını düşünüyorsanız format atmak yerine daha pratik ve sağlıklı bir çözüm yolumuz var artık sanırsam windows 8 ve windows 10’da cidden güzel bir şekilde bu sistem oturtulmuş.Daha önce win7 veya diğer sürümlerdede vardı fakat herşeyimizi kaybediyorduk.Driverlarda da dahil artık bunların hepsinide kurtarabiliyoruz.İşte bu özelliğin kullanımı ve detaylarından bahsedelim.

Windows 10 Recovery(Format) Nasıl Yapılır ?

İlk önce belirteyim işlemleri windows 10 üzerinden gerçekleştiriyorum.Windows 8 ile aynıdır hiçbir farkı yoktur.

Arama panelimizi açıyoruz.

windowsrecovery

Recovery yazdıkdan sonra bu bilgisayarı sıfırla veya direk recovery olarak yazabilir o bölüme tıklıyoruz.Daha sonra ekrana aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor.

windowsrecovery2

Başlayın kısmına basıyoruz ve karşımıza aşağıdaki seçenekler geliyor.

windowsrecovery3

Dosyalarımı sakla derseniz , ayarları,kayıt defterinizi boşaltır.Yüklediniz programları siler kişisel dosya ve belgelerinizi saklar.Driverlarınızı silmez.

Herşeyi kaldır derseniz driverlar dahil bütün dosyalarınızı kaybedersiniz.Sadece Windows Yüklü gelir.Temel bileşenlere zarar vermez merak etmeyin.

Fabrika Ayarlarını geri yükle derseniz bir nevi formattır bilgisayarı nasıl aldıysanız o hale döner güncelleştirmeleri siler.Windows 8 olarak aldıysanız windows 8 olarak geri başlatır.Elinizde sıfır olarak gelir.Format yerine bunu tercih etmenizi şiddetle öneriyorum.

 

 

Yorumlar

 1. onur

  merahaba ben ssd hdd aldım ve windows sistemini ssd hddye yüklemek istiyorum ancak recovery den format işlemi gerçekleştiremiyorum bu hussuta yardımcı olabilir misiniz yoksa extra bir cd vs gibi bir şey ile mi yamam gerekiyor

  1. Muhammet Ali

   Merhaba Onur,
   Sisteminizi SSD’ye kurmak istiyorsunuz öyleyse bir usb bellek yada dvd üzerine ISO dosyasını boot edilebilir hale getirin ve Format işleminizi bu şekilde SSD nizi seçerek yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.