Windows-logo

Merhabalar , dün elime geçen bir laptopta karşılaştığım bir sorunun çözümü sizlerle paylaşmak istedim.Laptop bana verildiğinde Windows 8’den 8.1’e yükseltmem istendi.Denetim masasından “Windows Update” bölümünden güncelleştirmeleri denetledim ve yükledim.Fakat 2 saatten fazla bekledikten sonra “Güncelleştirmeleri Yapılandırılamadı”  uyarısı ile karşılaştım.

Burasına dikkat çekmek istiyorum.Bu uyarı geldikten sonra baya bir süre bekledim.Sizde bekleyin, direk bilgisayarınızı fişini veya kapatmaya kalkışmayın.Ciddi sorunlara neden olabilir.

Peki bu sorunla neden karşılaşıyorum?

Windows Update sunucuları ile bağlantı kuramadığı zaman,güncelleme yüklemesi sırasında internet kesinti vb. olaylar bu sorunlara yol açabilir.

Windows Güncelleştirmeleri Yapılandırılamadı Çözümü

Neyin ne olduğundan konuştuktan sonra çözümüne geçelim,çözüm aşırı klasik bir yöntem ama kesin çözüm sağlar.

Öncelikle mouse’ u ekranın sağ üst köşesine götürün, “Ara” seçeneğine tıklayın. Buraya “Sorun Giderme” yazın veya bilinen yoldan “Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Sorun Giderme” bu kısımdan da “Sorun giderme” penceresi açılacaktır. Gelen pencerede “Sistem ve Güvenlik” başlığı altında “Windows Update ile ilgili sorunları düzelt” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza bir pencere gelecek, buradan “İleri” dedikten sonra varsa eğer sorunlar burada algılanıyor.

Windows Güncelleme Sorunu
Windows Güncelleme Sorunu

Windows sorunları algıladıktan sonra yönetici izni gerekiyor vs. tarzında şeyler çıkabilir hepsine evet diyin ve hataların giderilmesini bekleyin.Unutmadan bu işlemleri yaptıktan sonrada bilgisayarınızı yeniden başlatın ve güncelleme işlemini tekrardan yapın.

İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.