Windows-logo

Merhabalar,bugün size kendiminde başıma geldiği bilgisayarıma bulaşan windows kısayol virusu.Şu sıralar pek çok bilgisayarda bulunuyor.Genellikle indirme sitelerinden bulaşan türde bir virus.Aynı zamanda usb cihazlarımızada bulaşabiliyor dosya içlerinde anlam veremediğimiz kısayollar,silindikçe gelen insanı rahatsız eden türde bir virus cidden ve kolay bulaşıyor nedense.

Windows Kısayol,USB Virüsün’den Kurtulma

Bu virus türünü hafife almıyoruz tabikide “amann ne olucak” diyip geçmeyelim.Taktığınız bir harici disk veya usb belleğinizi kullanılmaz hale getirebilir o yüzden dikkat etmeniz gerekiyor.Bir kaç işlem ile usb cihazımızı bu virusten kurtarabiliriz.

Öncelikle yapılması gereken bi işlem var görünür olmayan dosyaları görünür yapmamız gerekiyor.Bunun için denetim masasına giriyoruz klasör seçeneklerine basıp , çıkan listeden gizli dosya klasör seçenekleri göstere basıyoruz.

windowskisayolvirusu

 1. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın.
 2. USB içerisinde yeni bir metin belgesi oluşturun ve isim vermeyin.
 3. Metin belgesini açın ve içerisine attrib -h -s /s / d yazın.
 4. Yazdıktan sonra Farklı Kaydet sekmesi ile usb içerisinde cozum.bat ismi ile kaydedin.
 5. Kayıt işleminin ardından BAT uzantılı dosyayı çalıştırın. DOS ekranı kendinden çalışmaya başlayacak ve yarım saat kadar bekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı virus taraması yapmanızda büyük fayda vardır.Özellikle avast’ın açılış taraması önerilir.

 

 

Yorumlar

 1. Tanju

  Merhaba, bende de aynı virüs var ama kurtulamıyorum. Bilgisayara format atacağım ama dosyalar usb de gizli kaldığı için bilgisayar görmüyor. Sizin makalenizde cozum.tar adında bir dosya oluşturulmuş bunu yaptım ama ardından BAT uzantılı dosyayı çalıştırın demişsiniz bu BAT uzantılı dosya nerde bizmi oluşturduk nerden çalıştıracağız?

  1. Baran KARABOĞA Administrator

   Merhabalar biz bi hata yapmışız yazida .tar değil .bat olucak hemen düzeltiyorum. Tabi bu işlemlerden öncelikle onuda konuya ekliyorum gizli dosylarıda görünür hale getirmemiz gerekiyor.Hemen yeniliyorum konuyu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.