Android_logo_512px

Merhabalar,Android kullanıcıların sık sık karşılaştığı ve baş belası bir sorun "Bellek nerdeyse dolu , bazı sistem fonk.." bi anda bildirim panelinde belirir ve hiç birşey indiremessiniz hemde zaman zaman kasmalar yaşarsınız.Çözümü aslında gayet net sistemimizde yer açmamız lazım, tabi buda beraberinde silmemiz gereken şeyleri çoğaltıyor bununda bende olduğu gibi kimsenin gönlü el vermiyor çünki lazımlar. Peki bunu nasıl halledebiliriz? Neden devamlı bu hatayla karşılaşıyorum ?

samsung-galaxy-s2-bellek-neredeyse-dolu_hatasi

Bu sorun hangi nedenlerden dolayı çıkar?

Sosyal medyanın getirdiği ve popüler uygulamaların yaygınlaşması sonucu mesela twitter, instagram ,facebook,spotify vb. uygulamalar bunları o kadar çok kullanıyoruz ki farkında olmadan telefonumuzun belleklerini dolduruyoruz.En basit haliyle instagramda dolaştığımız zaman açtığımız videolar,resimler telefonumuzun belleğinde bir yerlerinde kaydoluyor ki diğer girişlerimizde daha az veri kullanımı olsun bu yararlı bişey aslında ama farkında değiliz ki beraberinde telefonumuzda yerde kaplıyor.Örnek vermek gerekirse ;

belleknerdeysedolu1

Gördüğünüz gibi instragram ben çok dolaşmadığım için çok kaplamıyor bi zaman sonra 500mb+ üstünü görebilirsiniz 🙂

Peki bu sorundan nasıl kurtuluruz ?

Aslında çeşitli programlar ile kurtulabiliriz fakat manuel yapmamız bizim için daha sağlıklı , öncelikle görev yöneticisine giriyoruz 

belleknerdeysedolu2  belleknerdeysedolu3

Daha sonra istediğimiz uygulamayı seçip SD karta taşıyarak veya önbelleği silerek sistemimizde yer açabiliriz.Bunları yaparken dikkatli olun genelde çok kullandığınız uygulamalarda veri birikimi çok olur önce onları temizleyin.

Özellikle Samsung Galaxy Ace kullanıcıları bu sorunla sık karşılaşırlar sistemlerinde yeterli bellekleri yok çünki onlar için SD kart şart.Yoksa devamlı bişeyleri silmek zorunda kalabilirler.

Ben bunların hepsiyle uğraşamam diyor iseniz CLEANMASTER programı ile kolayca hepsini temizleyebilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Soru-Cevap Platformu

Yorumlar

  1. Baran KARABOĞA Administrator

   Merhabalar Mesut,

   Telefondan herhangi bir işlem yapamıyorsan android telefonunu usb kablosu ile bilgisayarına bağlayıp , resim ,video ,data içinde yer alan oyun verilerini el ile temizlemen daha yararlı olacaktır.Silme işlemi yaparken dosya isimlerine dikkat ederek silerseniz bu sorundan daha sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

   Taşıma işlemi bu konuda yeterli kalmayabilir silmek daha kalıcı çözüm olacaktır özellikle instagram gibi önbellekte çok mb biriktiren uygulamalar veya kaliteli bir hafıza kartı alıp telefonunuza takarak taşıma işlemini tekrarlayın

  1. Hakan Erenoglu

   Merhaba Serdarcan, telefon modeliniz galaxy ace ise baya bir boşaltmanız gerekebilir sisteminizi.Eğer telefon markanız ace değilse lütfen modelinizi belirtin.

  2. silver

   Bende cok cektim.aceyi alali 30 ay oldu.bilen bilmeyen herkes yaziyor hepsi havanda su dogmekten ileri gitmiyor hafiza problemini simdi cozdum.uygulamalara gir buradan google play hizmetleri yazan programda veriyi sil birde KALDİR VARkaldir deyin tl hafizasinda 90 mb yer kaldigini goreceksiniz. E kardes bu aceleri sevmeye basladim samsung firmasinin satislari dusunce bizim tl da goremedigimiz arkaplanda calisan 80 mb yer kaplayan program var buda tl da surekli bellek dolu uyarisi veriyorki ace kullananlar samsungun yeni modellerini alsin diye yapiliyor.

   1. Baran KARABOĞA Administrator

    Evet aynen dediğiniz gibi çoğı hatanın kaynağı bu aslında piyasanın birtakım oyunları 🙂 ama bir çarede cihazınıza root atmak şuan yapılabilecek en iyi çözüm bu en kısa zaman videolu olarak root atma işleminide youtube hesabımızdan yayınlayacağız.

 1. Mustafa Kemal S

  *#9900# ile SysDump uygulamasını açınız, ikinci sıradaki “Delete dumpstate/logcat” seçeneğiyle logları siliniz.

  1. Baran KARABOĞA Administrator

   Merhabalar , Bazı telefonlar için sd karta taşıma işlemi root izni gerektirebilir.Bazı uygulamalarda ise SD karta taşınmaz taşınsada sadece ek(uygulama içi yüklenen dosyalar) sd karta atılabilir.

 2. Birisi

  Benim telefonum A5 toplam hafıza 16 GB sistemin kendi hafizasi 13 GB geri kalan kısmıda bana yetmiyor sd kart taktım ama fayda olmadı ne yapmalıyım

  1. Muhammet Ali

   Merhaba Birisi,
   Sorununuz depolama ilgili değil sd kart fayda vermeyecektir . Sorununuz aktif belleğiniz yani Ram ile ilgilidir . Bunun için taşınabilir uygulamalarınızı Harici kartınıza taşımayı deneyiniz ve diğer belirtilen çözümleri takip ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir